Johan Andersson(S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Titel Underskötare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-03-31 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försvarets utökade skjutningar över Vättern

Skriftlig fråga 2017/18:9 av Johan Andersson (S)

Fråga 2017/18:9 Försvarets utökade skjutningar över Vättern av Johan Andersson (S) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Försvarsmakten har av länsstyrelsen fått ett nytt tillstånd att kraftigt utöka antalet skjutningar per år på flygskjutmålet Hammaren i Vättern. Detta har överklagats till högre instans av

Inlämnad: 2017-09-13 Svarsdatum: 2017-09-20 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:9 av Johan Andersson (S) (pdf, 77 kB)

Försvarets utökade skjutningar i Vättern

Skriftlig fråga 2016/17:1289 av Johan Andersson (S)

Fråga 2016/17:1289 Försvarets utökade skjutningar i Vättern av Johan Andersson (S) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Försvarsmakten har av länsstyrelsen fått ett nytt tillstånd att kraftigt utöka antalet skjutningar per år på flygskjutmålet Hammaren i Vättern. Det är ett beslut som har överklagats till högre

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1289 av Johan Andersson (S) (pdf, 77 kB)

Folkhögskolespår

Motion 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S) Folkhögskolespår Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka möjligheterna att möta enskilda elevers behov och överlämna viss undervisning inom gymnasieskolans introduktionsprogram för språkintroduktion


Utskottsberedning: 2016/17:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2234 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.