Johan Andersson (S) - Riksdagen

Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Titel Underskötare
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16- och Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, 2-årig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet under åren 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10. Ordförande revisionsberedning, Motala kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Fontänhus. Ledamot Stiftelsen Medevi Brunns framtid. Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korrumption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förmånsbeskattning av elcyklar

Skriftlig fråga 2017/18:747 av Johan Andersson (S)

Fråga 2017/18:747 Förmånsbeskattning av elcyklar av Johan Andersson S till Finansminister Magdalena Andersson S Från den 1 februari 2018 kan privatpersoner ansöka om elfordonspremie hos Naturvårdsverket. Det är en väldigt välkommen satsning från regeringen som ger fler personer runt om i landet möjlighet att köpa exempelvis

Inlämnad: 2018-02-08 Svarsdatum: 2018-02-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:747 av Johan Andersson (S) (pdf, 88 kB)

Vuxenutbildning

Motion 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson båda S Vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av den kommunala yrkesinriktade vuxenutbildningen för att klara arbetsmarknadens behov och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3299 av Krister Örnfjäder och Johan Andersson (båda S) (pdf, 64 kB)

Kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken

Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. S Kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av kompetensförsörjning i samband med byggandet av Ostlänken och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2153 av Johan Löfstrand m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.