Johan Büser (S)

Johan Büser (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 190
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.buser[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2017-01-10 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-01-09
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-05-24 – 2018-10-02
    • Ledamot 2015-10-15 – 2018-04-30
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2019-01-01 –
    • OSSE-delegationen

    • Ordförande 2018-10-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 15-. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Ulf Nygren och verksamhetsledaren Annika Büser.
  • Utbildning

    Juridikstudier, Handelshögskolan i Göteborg.
  • Anställningar

    Truckförare, montör, högstadielärare och gymnasielärare. Politisk sekreterare, kommunstyrelsen i Göteborg.
  • Kommunala uppdrag

    Suppleant, styrelsen för Göteborgs hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Socialdemokraternas centrumkrets i Göteborg. Vice ordförande, Riksdagens unga socialdemokrater. Ledamot, styrelsen för FAH - kommunerna och miljön.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. S Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minnesmonument för offren i folkmordet i Srebrenica och krigen på Balkan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ett fritt Västsahara

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. S Ett fritt Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en marockansk vägran att acceptera en folkomröstning skulle aktualisera frågan om ett diplomatiskt erkännande av ett fritt Västsahara och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1789 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Underrättelse och samtycke vid folkbokföring

Motion 2018/19:1997 av Johan Büser (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1997 av Johan Büser S Underrättelse och samtycke vid folkbokföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till att införa underrättelse och samtycke vid folkbokföring och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: SkU

Motion 2018/19:1997 av Johan Büser (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1997 av Johan Büser (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.