Johan Nissinen (SD)

Johan Nissinen (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Terminalarbetare/Ekonomistudent.
Född år 1989

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-02-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-04-05 – 2018-10-31
    • Suppleant 2014-11-01 – 2016-04-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-16, utrikesutskottet 14-, näringsutskottet 14- och EU- nämnden 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 16-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Sotaren Harri Nissinen och undersköterskan Anita Nissinen, f. Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Värnamo, slutår 08. Civilekonom, Växjö, studier pågår.
  • Anställningar

    Terminalarbetare, DB Schenker 07-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna, Finnveden 10-14. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna, Jönköpings län 11-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i punkt 2. Riksdagen avslår regeringens förslag i punkt 3. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2017/18:NU22
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4147 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Kinapaket

Skriftlig fråga 2017/18:1205 av Johan Nissinen (SD)

Fråga 2017/18:1205 Kinapaket av Johan Nissinen SD till Finansminister Magdalena Andersson S Intresset att köpa billiga saker ifrån Kina via internet ökade kraftigt under förra året, vilket gjorde att det i december kom som mest 160 000 paket om dagen. Kunderna som köpt dessa paket missade ofta att betala moms, vilket

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1205 av Johan Nissinen (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder - för ett Sverige som håller ihop

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det övergripande målet för en sammanhållen landsbygdspolitik


Utskottsberedning: 2017/18:NU19
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:4097 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.