Johanna Rantsi (M)

Johanna Rantsi (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 266
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johanna.rantsi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Ellen Juntti
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2019-02-26 – 2019-04-11

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 14 mars 2019 Statsministerns frågestund

Fritt skolval

Skriftlig fråga 2018/19:393 av Johanna Rantsi (M)

Fråga 2018/19:393 Fritt skolval av Johanna Rantsi M till Utbildningsminister Anna Ekström S I dag har vi många elever och föräldrar som gör aktiva skolval. Det kan handla om att välja en speciell pedagogiskt inriktning eller att välja bort en skola av olika skäl. Det är viktigt att vi värnar möjligheten att välja skola

Inlämnad: 2019-03-13 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:393 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.