Jonas Åkerlund(SD)

Jonas Åkerlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 273
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1949
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866264
E-post jonas.akerlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-01-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2012-06-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2014/15:KU1 15 december 2014 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse
Debatt om förslag 2013/14:KU20 10 juni 2014 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2013/14:KU41 28 maj 2014 Privata utförare av kommunal verksamhet
Debatt om förslag 2013/14:KU28 5 maj 2014 Etermediefrågor

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)

Sverigedemokraternas konsumenträtt

Motion 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) Sverigedemokraternas konsumenträtt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kreditgivare som grovt brustit i sin kreditprövning inte ska kunna vända sig till Kronofogdemyndigheten för att


Utskottsberedning: 2015/16:JuU18 2016/17:CU10 2016/17:CU12 2016/17:CU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 2 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:2050 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Bygg Sverige! En Sverigedemokratisk budget – 2016

Motion 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) Bygg Sverige! En Sverigedemokratisk budget – 2016 1. F örslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpo litiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten


Utskottsberedning: 2015/16:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 306 kB) Motion 2015/16:761 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 703 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.