Jonny Cato Hansson (C)

Jonny Cato Hansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns västra, plats 330
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonny.cato.hansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SfU4 15 december 2018 Utgiftsområde 8 Migration
Debatt om förslag 2018/19:JuU1 14 december 2018 Utgiftsområde 4 Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Närings- och regionalpolitik

Utrikes, omvärld och utveckling

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utrikes, omvärld och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla och fördjupa Sveriges försvars- och säkerhetspolitiska samarbeten och om att Sverige ska söka medlemskap i Nato och tillkännager


Utskottsberedning: KU UU 2018/19:UU2

Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2018/19:2859 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Fast förbindelse Helsingborg-Helsingör

Motion 2018/19:2712 av Jonny Cato Hansson och Niels Paarup-Petersen (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2712 av Jonny Cato Hansson och Niels Paarup-Petersen båda C Fast förbindelse HelsingborgHelsingör Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det angelägna i att se över förutsättningarna för en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör och


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2712 av Jonny Cato Hansson och Niels Paarup-Petersen (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2712 av Jonny Cato Hansson och Niels Paarup-Petersen (båda C) (pdf, 78 kB)

Malmö Metro

Motion 2018/19:2695 av Niels Paarup-Petersen och Jonny Cato Hansson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2695 av Niels Paarup-Petersen och Jonny Cato Hansson båda C Malmö Metro Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av Öresundsmetro och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Öresundsbrons


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2695 av Niels Paarup-Petersen och Jonny Cato Hansson (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2695 av Niels Paarup-Petersen och Jonny Cato Hansson (båda C) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.