Jörgen Andersson (M) - Riksdagen

Jörgen Andersson (M)

Jörgen Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 121
Titel Företagare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866419
E-post jorgen.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-02-02 – 2018-09-24

  • Anställningar

    Målarlärling, Horn 84-89. Militärtjänstgöring, Strängnäs 88. Företagare 90-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet SCB 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västervik 06-. Suppleant, socialnämnden 06-10. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 06-10. Suppleant, landstingsstyrelsen 06-10. Ledamot, skattenämnden 07-11, hälso-och sjukvårdsdelegationen 09-11. Suppleant, Västervik Miljö och Energi AB 07-11 och Västerviks Kraft-Elnät AB 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Norra Tjust 06-10, vice ordförande 08-10, ordförande 10-. Kretsstyrelseledamot, Västervik 08-11, ordförande 11-.
  • Bostadsort

    Överum
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och trafikutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Arne Andersson och vårdbiträdet Anita Andersson, f. Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Linköping, slutår 84. Internationell marknadsekonom, Institutet för internationell utbildning, Stockholm 95.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:206 Ett enhetligt regionalt utvecklingsansvar

Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:206 Ett enhetligt regionalt utvecklingsansvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 3 första meningen lagen om regionalt utvecklingsansvar ska lyda: Denna lag gäller för landstingen, dock inte Stockholms läns landstingMotivering


Utskottsberedning: 2017/18:KU46
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4146 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:151 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan

Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:151 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör göra en uppföljning och utvärdering av tillämpningen av den nya bestämmelsen


Utskottsberedning: 2017/18:KU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4056 av Andreas Norlén m.fl. (M) (pdf, 66 kB)

Svensk bnp-tillväxt

Interpellation 2017/18:66 av Jörgen Andersson (M)

Interpellation 2017/18:66 Svensk bnp-tillväxt av Jörgen Andersson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det är högkonjunktur i Sverige, och bilden av svensk ekonomi är att den utvecklas förhållandevis starkt. Detta är en bild som framhålls inte minst av regeringen. Det visar på vilken otrolig styrka vi har i svensk

Inlämnad: 2017-10-25 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:66 av Jörgen Andersson (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk bnp-tillväxt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.