Kew Nordqvist(MP)

Kew Nordqvist (MP)

Parti Miljöpartiet
Valkrets Jönköpings län
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-06-25 - 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige – Klimatansvar, kunskap


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB)

med anledning av prop. 2013/14:214 Strandskydd vid små sjöar och vattendrag

Motion 2013/14:MJ28 av Helena Leander m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ28 av Helena Leander m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:214 Strandskydd vid små sjöar och vattendrag 201314MP060 med anledning av proposition 2013 14 214 Strandskyddet vid små sjöar och vattendrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till riksdagsbeslut. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (2 förslag): 2 avslag

Motion 2013/14:MJ28 av Helena Leander m.fl. (MP) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2013/14:184 Ändringar i fiskelagen

Motion 2013/14:MJ31 av Kew Nordqvist (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ31 av Kew Nordqvist (MP) med anledning av prop. 2013/14:184 Ändringar i fiskelagen Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen ska återkomma med lagförslag som innebär att fiskelicenser är knutna till fysiska personer. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:MJU29
Riksdagsbeslut (10 förslag): 10 avslag

Motion 2013/14:MJ31 av Kew Nordqvist (MP) (doc, 54 kB)