Kjell-Arne Ottosson (KD)

Kjell-Arne Ottosson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 133
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell-arne.ottosson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD) 12 mars 2019 Ändringar i vapenlagstiftningen
Interpellationsdebatt 2018/19:86 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 12 mars 2019 Genomförandet av EU:s vapendirektiv
Debatt om förslag 2018/19:MJU8 6 mars 2019 Skyddet av värdefull skog
Debatt om förslag 2018/19:MJU7 28 februari 2019 Kemikaliepolitik

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014–2020

Motion 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att den nationella uppföljningen och utvärderingen utvecklas så


Utskottsberedning: 2018/19:MJU18

Motion 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3035 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

Kriminella angrepp mot friluftsverksamheter

Skriftlig fråga 2018/19:347 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:347 Kriminella angrepp mot friluftsverksamheter av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Mikael Damberg S Under helgen den 2224 februari anordnades stövar-SM för rävhundar i Värmland. I samband med tävlingen dyker det upp tre bilar med totalt tolv svartklädda maskerade människor som är tydliga med att de

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:347 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 91 kB)

Ändringar i vapenlagstiftningen

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2018/19:97 Ändringar i vapenlagstiftningen av Mikael Strandman SD till Statsrådet Mikael Damberg S Vi politiker har ett ansvar gentemot våra väljare att fatta kloka beslut. Att definiera problem i samhället och finna lösningar på dessa. Att inte ägna oss åt skenfäktningar som snarare skapar än löser problem.

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 119 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ändringar i vapenlagstiftningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.