Krister Örnfjäder(S)

Krister Örnfjäder (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 60
Titel Sjukvårdsbiträde
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864790
E-post krister.ornfjader[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-01-26 – 2018-09-24
    • Ersättare 1993-01-11 – 1993-01-25
    • Ersättare 1992-11-26 – 1992-12-31
    • Ersättare 1992-03-17 – 1992-05-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-21 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1993-01-11 – 1993-01-25
    • Suppleant 1992-11-26 – 1992-12-31
    • Suppleant 1992-03-17 – 1992-05-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-01-27 – 1994-10-02
    • Suppleant 1993-02-18 – 1994-01-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-11-25
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande 2014-11-04 –
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-04
    • Förste vice ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • Förste vice ordförande 2008-03-26 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-12-19 – 2008-03-26
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Ledamot 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ändring av lagstiftning vid trafikbrott

Skriftlig fråga 2016/17:1741 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2016/17:1741 Ändring av lagstiftning vid trafikbrott av Krister Örnfjäder (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I Kalmar län har det under sommaren bgåtts ett trafikbrott med dödlig utgång. Händelsen begicks av en person som under en tid misstänkts för att vara skyldig till ett

Inlämnad: 2017-07-17 Svarsdatum: 2017-08-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1741 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 67 kB)

Införande av ERTMS på Tjust- och Stångådalsbanorna

Skriftlig fråga 2016/17:1323 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2016/17:1323 Införande av ERTMS på Tjust- och Stångådalsbanorna av Krister Örnfjäder (S) till Statsrådet Anna Johansson (S) Dagens signalsystem för tåg, det så kallade ATC, ska enligt EU-lagstiftningen ersättas med ERTMS på sikt. Riksdagen har nyligen i ett tillkännagivande beslutat att regeringen bör verka

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-10 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1323 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 70 kB)

Användning av växtskyddsmedel

Skriftlig fråga 2016/17:223 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2016/17:223 Användning av växtskyddsmedel av Krister Örnfjäder (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Lök och bönor odlas i huvudsak i Skåne och på Öland. Bara på Öland skördas 7 miljoner kilo lök och 3 miljoner kilo bönor om året. Ogräsmedlet Stomp som tidigare använts har fasats ut samtidigt som medlet

Inlämnad: 2016-10-26 Svarsdatum: 2016-11-02 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:223 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.