Kristina Nilsson(S)

Kristina Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 238
Titel Sjuksköterska.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865658
E-post kristina.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-18
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dragning av E4 genom Västernorrland och Västerbotten

Motion 2016/17:2697 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2697 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson (båda S) Dragning av E4 genom Västernorrland och Västerbotten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för en dragning av E4:an genom


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2697 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2697 av Kristina Nilsson och Eva Sonidsson (båda S) (pdf, 64 kB)

Ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar

Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) Ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ägaransvar och registreringsskyltar på motorcyklar och tillkännager detta för regeringen. Motivering För


Utskottsberedning: 2016/17:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2167 av Susanne Eberstein och Kristina Nilsson (båda S) (pdf, 58 kB)

Lagstiftning mot könsdiskriminerande reklam

Motion 2016/17:1891 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1891 av Carina Ohlsson m.fl. (S) Lagstiftning mot könsdiskriminerande reklam Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av lagstiftning mot könsdiskriminerande reklam och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den


Utskottsberedning: 2016/17:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1891 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:1891 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.