Lars Andersson (SD)

Lars Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 154
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865701
E-post lars.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Rättsväsendet

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. SD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd 1 Sammanfattning Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en solidarisk välfärdsmodell som de viktigaste verktygen i byggandet


Utskottsberedning: 2018/19:UU2

Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 356 kB) Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 360 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. SD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med


Utskottsberedning: 2018/19:UU1

Motion 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2360 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Lindrigare läkemedelsalternativ inom sjukvården

Motion 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. SD Lindrigare läkemedelsalternativ inom sjukvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte bestraffa personer som på ett fördelaktigt sätt använt sig av cannabis- och hampapreparat för att lindra en svår


Utskottsberedning: UbU 2018/19:SoU7

Motion 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:2799 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.