Lars-Arne Staxäng(M)

Lars-Arne Staxäng (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 128
Titel Lokförare
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865261
E-post lars-arne.staxang[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Det digitala utanförskapet

Skriftlig fråga 2017/18:566 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2017/18:566 Det digitala utanförskapet av Lars-Arne Staxäng (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) SVT Nyheter skrev den 9 januari om att ca 400 000 äldre personer i Sverige lever i ett digitalt utanförskap. Detta enligt forskningsprojektet Ung teknik, äldres vardag på Linnéuniversitetet. Enligt forskningen

Inlämnad: 2018-01-09 Svarsdatum: 2018-01-17 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:566 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 80 kB)

Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:255 Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda av Staffan Danielsson (C) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Våren 2016 gav jag riksdagens utredningstjänst (RUT) i uppdrag att ta fram uppgifter om brottsligheten i Sverige utifrån nationalitet och födelseland, samt

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Åldringsbrott

Interpellation 2017/18:254 av Lars-Arne Staxäng (M)

Interpellation 2017/18:254 Åldringsbrott av Lars-Arne Staxäng (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Det är mycket sorgligt och förargande att läsa och höra om människor med funktionsnedsättning och äldre personer som på ett utstuderat sätt utsätts för rån, stöld och fysiska angrepp. Under

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2017-12-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:254 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åldringsbrott

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.