Lars-Axel Nordell(KD)

Lars-Axel Nordell (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 233
Titel Verksamhetschef.
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864788
E-post lars-axel.nordell[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-11-18
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-20 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av regeringens proposition 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet

Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) med anledning av regeringens proposition 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa generellt

2017-02-15

Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 93 kB) Motion 2016/17:3615 av Magnus Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 127 kB)

Rättssäkerheten för skogsägare

Skriftlig fråga 2016/17:807 av Lars-Axel Nordell (KD)

Fråga 2016/17:807 Rättssäkerheten för skogsägare av Lars-Axel Nordell (KD) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Sedan 2007 gäller artskyddsförordningen (2007:845). De senaste åren har myndigheterna tolkat denna förordning alltmer extremt. Enligt artskyddsförordningen är det bland annat förbjudet att avsiktligt

Inlämnad: 2017-02-06 Svarsdatum: 2017-02-15 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:807 av Lars-Axel Nordell (KD) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2016/17:80 Offentliggörande av uppgifter om ekologiska aktörer

Motion 2016/17:3603 av Kristina Yngwe och Lars-Axel Nordell (C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3603 av Kristina Yngwe och Lars-Axel Nordell (C, KD) med anledning av prop. 2016/17:80 Offentliggörande av uppgifter om ekologiska aktörer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen . Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett gemensamt


Utskottsberedning: 2016/17:MJU18

Motion 2016/17:3603 av Kristina Yngwe och Lars-Axel Nordell (C, KD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3603 av Kristina Yngwe och Lars-Axel Nordell (C, KD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.