Lars-Axel Nordell(KD)

Lars-Axel Nordell (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 233
Titel Verksamhetschef.
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864788
E-post lars-axel.nordell[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-01-01 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-11-18
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-20 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uppgradera pensionsmyndighetens uppdrag

Motion 2017/18:61 av Lars-Axel Nordell (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:61 av Lars-Axel Nordell (KD) Uppgradera pensionsmyndighetens uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur Pensionsmyndigheten kan ges ett uppgraderat uppdrag med syfte att underlätta för en enskild att göra en fullvärdig

2017-09-18

Motion 2017/18:61 av Lars-Axel Nordell (KD) (docx, 72 kB) Motion 2017/18:61 av Lars-Axel Nordell (KD) (pdf, 62 kB)

Tydligare företagsbeskattning

Motion 2017/18:60 av Larry Söder och Lars-Axel Nordell (båda KD)

Motion till riksdagen 2017/18:60 av Larry Söder och Lars-Axel Nordell (båda KD) Tydligare företagsbeskattning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förändring i betalning av skatter, så det blir tydligt belopp och betalningsdatum och tidsfrister, för varje enskild

2017-09-18

Motion 2017/18:60 av Larry Söder och Lars-Axel Nordell (båda KD) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:60 av Larry Söder och Lars-Axel Nordell (båda KD) (pdf, 65 kB)

Kontanter som betalningsmedel

Motion 2017/18:59 av Lars-Axel Nordell och Larry Söder (båda KD)

Motion till riksdagen 2017/18:59 av Lars-Axel Nordell och Larry Söder (båda KD) Kontanter som betalningsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur det i bankers uppdrag skall ingå att kunna hantera kontanta medel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Olika

2017-09-18

Motion 2017/18:59 av Lars-Axel Nordell och Larry Söder (båda KD) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:59 av Lars-Axel Nordell och Larry Söder (båda KD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.