Lars Eriksson(S)

Lars Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 343
Titel Ombudsman.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864452
E-post lars.a.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Asylboenden i Migrationsverkets regi

Motion 2017/18:2221 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2221 av Olle Thorell m.fl. (S) Asylboenden i Migrationsverkets regi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att ge Migrationsverket i uppdrag att i högre utsträckning än i dag driva boenden för asylsökande


Utskottsberedning: SfU

Motion 2017/18:2221 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2221 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Myndighetsutbildning - kristna konvertiter

Motion 2017/18:2206 av Lars Eriksson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2206 av Lars Eriksson (S) Myndighetsutbildning – kristna konvertiter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga uppdra åt berörda myndigheter om särskilda utbildningsinsatser i tro och religion för att bättre klara av asylärenden


Utskottsberedning: SfU

Motion 2017/18:2206 av Lars Eriksson (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2206 av Lars Eriksson (S) (pdf, 59 kB)

Myndighetsansvaret för radonfrågan

Motion 2017/18:2642 av Lars Eriksson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2642 av Lars Eriksson (S) Myndighetsansvaret för radonfrågan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över samordningen av myndigheter som ansvarar för radon och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: FöU

Motion 2017/18:2642 av Lars Eriksson (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2642 av Lars Eriksson (S) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.