Lars Eriksson(S)

Lars Eriksson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 343
Titel Ombudsman.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864452
E-post lars.a.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bostäder för nyanlända

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2015/16:1380 Bostäder för nyanlända av Lars Eriksson (S) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Bostadsbristen i Sverige är i dag akut. Utmaningen ökar genom det stora antal flyktingar som flytt till Sverige och behöver en bostad för att kunna etablera sig. Då krävs en mängd olika

Inlämnad: 2016-06-21 Svarsdatum: 2016-06-29 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S) (pdf, 79 kB)

Djursjukhuset Strömsholms verksamhet

Skriftlig fråga 2015/16:1371 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2015/16:1371 Djursjukhuset Strömsholms verksamhet av Lars Eriksson (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) År 2010 beslutades om ny lagstiftning för djursjukvårdarna. Det handlar om kvalitetssäkring och definierade behörighetskrav för att utföra vissa behandlingar som man tidigare kunnat göra under veterinärs

Inlämnad: 2016-06-16 Svarsdatum: 2016-06-29 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1371 av Lars Eriksson (S) (pdf, 76 kB)

Mälardalens högskola

Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av resursfördelningssystem som gynnar forskningskvaliteten och slår vakt om forskning och forskningsbaserad högre utbildning i hela landet,


Utskottsberedning: 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.