Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bostäder för nyanlända

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2015/16:1380 Bostäder för nyanlända av Lars Eriksson S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Bostadsbristen i Sverige är i dag akut. Utmaningen ökar genom det stora antal flyktingar som flytt till Sverige och behöver en bostad för att kunna etablera sig. Då krävs en mängd olika förslag och

Inlämnad: 2016-06-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S) (pdf, 79 kB)

Djursjukhuset Strömsholms verksamhet

Skriftlig fråga 2015/16:1371 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2015/16:1371 Djursjukhuset Strömsholms verksamhet av Lars Eriksson S till Statsrådet Sven-Erik Bucht S År 2010 beslutades om ny lagstiftning för djursjukvårdarna. Det handlar om kvalitetssäkring och definierade behörighetskrav för att utföra vissa behandlingar som man tidigare kunnat göra under veterinärs ansvar.

Inlämnad: 2016-06-16 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1371 av Lars Eriksson (S) (pdf, 76 kB)

Ryskt kärnbränsle som säkerhetspolitisk fråga

Skriftlig fråga 2014/15:317 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2014/15:317 Ryskt kärnbränsle som säkerhetspolitisk fråga av Lars Eriksson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S Under många år har Ukraina fått bränsle till sina kärnkraftverk enbart från Ryssland. Men vid årsskiftet blev det klart att Västeråsfabriken Westinghouse nu kommer att börja leverera bränsle till

Inlämnad: 2015-03-17 Besvarare: Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2014/15:317 av Lars Eriksson (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.