Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regelverk som rör ordningsvakter

Skriftlig fråga 2012/13:531 av Eriksson, Lars (S)

den 20 maj Fråga 2012/13:531 Regelverk som rör ordningsvakter av Lars Eriksson S till justitieminister Beatrice Ask M I Västerås går cityhandeln alltmer från gallerior med inomhustorg till butiker med entréer ut mot gatan. Det är inte ovanligt att butiker får förändrade förhållanden när det sker ombyggnader i den

Inlämnad: 2013-05-20 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Europadomstolens ställningstagande till utvisning av kristna till Iran

Skriftlig fråga 2012/13:386 av Eriksson, Lars (S)

den 13 mars Fråga 2012/13:386 Europadomstolens ställningstagande till utvisning av kristna till Iran av Lars Eriksson S till statsrådet Tobias Billström M I interpellationen statsrådets syn på utvisningsärenden av konverterande till kristendomen har jag redovisat att jag är fullt medveten om statsrådets begränsade

Inlämnad: 2013-03-13 Besvarare: Tobias Billström (M)

Utvisning av asylsökande som har konverterat till kristendomen

Skriftlig fråga 2012/13:385 av Eriksson, Lars (S)

den 13 mars Fråga 2012/13:385 Utvisning av asylsökande som har konverterat till kristendomen av Lars Eriksson S till statsrådet Tobias Billström M Jag vill börja med att konstatera att jag är fullt medveten om statsrådets begränsade möjlighet att kommentera enskilda ärenden, vilket jag heller inte begär med min

Inlämnad: 2013-03-13 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.