Lars Gustafsson(KD)

Lars Gustafsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Bilmekaniker
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-03-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-02-01 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbyggnad av Västkustbanan

Skriftlig fråga 2013/14:692 av Lars Gustafsson (KD)

Fråga 2013/14:692 Utbyggnad av Västkustbanan av Lars Gustafsson (KD) till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Regeringen har i den nya nationella transportplanen uppmärksammat behovet av att färdigställa Västkustbanan – en av Sveriges allra viktigaste järnvägar såväl regionalt som nationellt. Banan byggs nu

Inlämnad: 2014-06-17 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:692 av Lars Gustafsson (KD) (pdf, 69 kB)

Återföring av medel från vindkraftsanläggningar till berörda kommuner

Motion 2013/14:N353 av Lars Gustafsson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:N353 av Lars Gustafsson (KD) Återföring av medel från vindkraftsanläggningar till berörda kommuner KD571 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att nationella riktlinjer utvecklas för hur de bygder som upplever ett


Utskottsberedning: 2013/14:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N353 av Lars Gustafsson (KD) (doc, 55 kB)

Åtgärder för vandringsfisk

Motion 2013/14:MJ368 av Lars Gustafsson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ368 av Lars Gustafsson (KD) Åtgärder för vandringsfisk Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att stödja projekt för bättre förutsättningar för vandringsfisk. Motivering En


Utskottsberedning: 2013/14:MJU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ368 av Lars Gustafsson (KD) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.