Lars Hjälmered(M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svenska matematikkunskaper

Skriftlig fråga 2007/08:1529 av Hjälmered, Lars (m)

den 8 augusti Fråga 2007/08:1529 Svenska matematikkunskaper av Lars Hjälmered (m) till utbildningsminister Jan Björklund (fp) Rapporter visar att matematikkunskaperna hos svenska elever sjunker för varje år. Konsekvensen om man inte lär sig tillräckligt mycket matte i grundskolan blir

Inlämnad: 2008-08-08 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Studiebidrag eller barnbidrag till intellektuellt funktionshindrade elever

Skriftlig fråga 2007/08:1258 av Hjälmered, Lars (m)

den 23 maj Fråga 2007/08:1258 Studiebidrag eller barnbidrag till intellektuellt funktionshindrade elever av Lars Hjälmered (m) till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m) De flesta av Sveriges ungdomar får barnbidrag tills de fyller 16 år, och därefter studiebidrag på gymnasiet. Under

Inlämnad: 2008-05-23 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Framtida fordonsforskning

Skriftlig fråga 2007/08:1035 av Hjälmered, Lars (m)

den 4 april Fråga 2007/08:1035 Framtida fordonsforskning av Lars Hjälmered (m) till näringsminister Maud Olofsson (c) Jag har tidigare frågat vilka åtgärder näringsministern avser att vidta för att möjliggöra en förlängning av den pågående fordonsforskningen. I svaret som jag tolkar

Inlämnad: 2008-04-04 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.