Lars Hjälmered(M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetskraftsinvandring för gömda människor

Motion 2009/10:Sf404 av Ulrika Karlsson i Uppsala m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf404 av Ulrika Karlsson i Uppsala m.fl. (m) Arbetskraftsinvandring för gömda människor m1929 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om arbetskraftsinvandring. Motivering Regeringens mål och strävan mot en ökad arbetskraftsinvandring


Utskottsberedning: 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf404 av Ulrika Karlsson i Uppsala m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Kommuner, konkurrens och bredbandsinfrastruktur

Motion 2009/10:T386 av Lars Hjälmered och Tomas Tobé (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T386 av Lars Hjälmered och Tomas Tobé (m) Kommuner, konkurrens och bredbandsinfrastruktur m1898 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommuner, konkurrens och bredbandsinfrastruktur. Motivering Det är viktigt


Utskottsberedning: 2009/10:TU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T386 av Lars Hjälmered och Tomas Tobé (m) (doc, 38 kB)

Införande av ett särskilt regelverk för mindre fartyg

Motion 2009/10:T349 av Lars Hjälmered och Lars-Arne Staxäng (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T349 av Lars Hjälmered och Lars-Arne Staxäng (m) Införande av ett särskilt regelverk för mindre fartyg m1853 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett särskilt regelverk för mindre fartyg. Motivering Varje


Utskottsberedning: 2009/10:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T349 av Lars Hjälmered och Lars-Arne Staxäng (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.