Lars Hjälmered(M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stärkande av den svenska sjöfartsnäringen

Motion 2011/12:T274 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M)

Motion till riksdagen 2011/12:T274 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M) Stärkande av den svenska sjöfartsnäringen M0759 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att svensk sjöfart även framgent kan inta en


Utskottsberedning: 2011/12:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:T274 av Hans Rothenberg och Lars Hjälmered (M) (doc, 49 kB)

Översyn av alkoholskatten

Motion 2011/12:Sk293 av Jan R Andersson och Lars Hjälmered (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk293 av Jan R Andersson och Lars Hjälmered (M) Översyn av alkoholskatten M0183 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av alkoholskatten. Motivering Många ungdomar har idag lika lätt att få tag i sprit


Utskottsberedning: 2011/12:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk293 av Jan R Andersson och Lars Hjälmered (M) (doc, 50 kB)

Bedrägerier mot småföretagare

Motion 2011/12:Fi257 av Lars Hjälmered och Hans Rothenberg (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi257 av Lars Hjälmered och Hans Rothenberg (M) Bedrägerier mot småföretagare M0672 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av lagstiftningen om kreditupplysning om företag. Motivering Småföretagarna


Utskottsberedning: 2011/12:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi257 av Lars Hjälmered och Hans Rothenberg (M) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.