Lars Hjälmered(M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning av förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015

Motion 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. (M, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. (M, FP, KD) med anledning av prop. 2014/15:123 Ambitionshöjning av förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2015/16:NU6
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. (M, FP, KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3102 av Lars Hjälmered m.fl. (M, FP, KD) (pdf, 71 kB)

Hur näringslivet och utrikeshandeln påverkas av flygskatter och nedlagda flygplatser

Skriftlig fråga 2014/15:566 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2014/15:566 Hur näringslivet och utrikeshandeln påverkas av flygskatter och nedlagda flygplatser av Lars Hjälmered (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Sverige är ett handelsberoende land där hälften av vår ekonomi är kopplad till import och export. För att företag i Sverige ska kunna

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2014/15:566 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 78 kB)

Regeringens förslag till skattehöjning avseende äldre arbetstagare

Skriftlig fråga 2014/15:562 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2014/15:562 Regeringens förslag till skattehöjning avseende äldre arbetstagare av Lars Hjälmered (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Sverige möter under kommande år och decennier en demografisk utmaning. Den är fantastisk då allt fler lever allt längre, men det ställer också krav på att fler

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S) (S)

Skriftlig fråga 2014/15:562 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.