Lars Hjälmered(M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den fortsatta konflikten i Göteborgs hamn

Skriftlig fråga 2017/18:134 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2017/18:134 Den fortsatta konflikten i Göteborgs hamn av Lars Hjälmered (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Göteborgs hamn är helt avgörande för svenska företag och för svensk ekonomi. Sex av tio containrar som importeras till eller exporteras från Sverige har tidigare gått

Inlämnad: 2017-10-19 Svarsdatum: 2017-11-01 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:134 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 79 kB)

Life science och medtech

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) Life science och medtech Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en utvecklad samverkan mellan life science- och medtechnäringen, akademin och hälso- och sjukvården i syfte att tillgängliggöra


Utskottsberedning: NU UbU 2017/18:FiU30

Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3407 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Frihandel för tillväxt, utveckling, fred och frihet

Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) Frihandel för tillväxt, utveckling, fred och frihet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska fortsätta att stå upp för frihandel, fortsätta att riva handelshinder och samtidigt


Utskottsberedning: NU 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3008 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.