Lars Hjälmered(M)

Lars Hjälmered (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Titel Civilingenjör.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866414
E-post lars.hjalmered[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2012-09-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-08-31
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-01
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-18 – 2014-12-18
    • Ledamot 2013-09-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-11-15 – 2009-10-16
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-09-25
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2008-10-14 – 2014-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Migrationsverkets rättstillämpning

Skriftlig fråga 2017/18:698 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2017/18:698 Migrationsverkets rättstillämpning av Lars Hjälmered (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I slutet av förra året beslutade Migrationsöverdomstolen i två fall rörande arbetskraftsinvandring. Domstolen konstaterade att mindre fel som begåtts och rättats till i en samlad bedömning under den

Inlämnad: 2018-02-01 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:698 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 88 kB)

Regleringen av Sveriges elnät

Skriftlig fråga 2017/18:697 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2017/18:697 Regleringen av Sveriges elnät av Lars Hjälmered (M) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) En trygg energiförsörjning är avgörande för att fler jobb ska kunna växa fram i hela landet. En robust och stabil energiförsörjning är central för industrins konkurrenskraft såväl som för samhällets funktionssätt.

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:697 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 89 kB)

Migrationsverkets skulder till kommunerna

Skriftlig fråga 2017/18:480 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2017/18:480 Migrationsverkets skulder till kommunerna av Lars Hjälmered (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I Göteborg befinner sig i dag, enligt Migrationsverkets statistik, över 1 600 ensamkommande barn och ungdomar, varav drygt hälften bor i så kallade familjehem. I flyktingkrisens spår 2015–2016

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:480 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.