Lars Tysklind(L)

Lars Tysklind (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 40
Titel Distriktstandläkare
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864570
E-post lars.tysklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2015-11-24 –
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-12-16 – 2005-01-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:112 Godstrafikfrågor

Motion 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:112 Godstrafikfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen om vägtrafikdefinitioner (2001:559) med de motivuttalanden som framgår av motionen, som innebär


Utskottsberedning: 2016/17:TU12 2016/17:TU14 2016/17:TU17

Motion 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2016/17:3633 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 84 kB)

Utkastförbud

Skriftlig fråga 2016/17:980 av Lars Tysklind (L)

Fråga 2016/17:980 Utkastförbud av Lars Tysklind (L) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) En av viktigaste delarna av 2014 års reform av EU:s gemensamma fiskeripolitik var förbudet mot utkast. Detta slöseri med våra marina resurser förbjöds i Östersjön den 1 januari 2015. Men enligt Internationella havsforskningsrådet

Inlämnad: 2017-03-02 Svarsdatum: 2017-03-15 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:980 av Lars Tysklind (L) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet

Motion 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L) med anledning av prop. 2016/17:104 En livsmedelsstrategi för Sverige – fler jobb och hållbar tillväxt i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa generellt goda företagsvillkor


Utskottsberedning: 2016/17:MJU23

Motion 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3616 av Lars Tysklind m.fl. (L) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.