Lars Tysklind (L)

Lars Tysklind (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 40
Titel Distriktstandläkare
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864570
E-post lars.tysklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2015-11-24 –
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-12-16 – 2005-01-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översvämningsrisk i Vänern och Arvika

Interpellation 2011/12:85 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 2 november Interpellation 2011/12:85 Översvämningsrisk i Vänern och Arvika av Jonas Sjöstedt (V) till miljöminister Lena Ek (C) Flera orter runt Vänern och angränsande vattensystem har drabbats av översvämningar de senaste åren. Orter som Arvika, Karlstad, Lidköping och Mariestad är

Inlämnad: 2011-11-02 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Översvämningsrisk i Vänern och Arvika

Skydd av marina Natura 2000-områden

Interpellation 2011/12:74 av Leander, Helena (MP)

den 28 oktober Interpellation 2011/12:74 Skydd av marina Natura 2000-områden av Helena Leander (MP) till miljöminister Lena Ek (C) I dag anmälde Greenpeace regeringen till EU-kommissionen för brott mot EU:s art- och habitatdirektiv för brister i skyddet av marina Natura 2000-områden.

Inlämnad: 2011-10-28 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skydd av marina Natura 2000-områden

Ökad kunskap krävs för rätt hjälp till barn i sekter

Motion 2011/12:Ub416 av Lars Tysklind m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub416 av Lars Tysklind m.fl. (FP) Ökad kunskap krävs för rätt hjälp till barn i sekter FP1159 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av ökad kunskap om situationen för barn som växer upp i sekter. Motivering Trots


Utskottsberedning: 2011/12:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub416 av Lars Tysklind m.fl. (FP) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.