Lars Tysklind (L)

Lars Tysklind (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 40
Titel Distriktstandläkare
Född år 1953
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864570
E-post lars.tysklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2015-11-24 –
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2015-03-06 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-03-05
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-12-16 – 2005-01-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Flyttning av skeppsvrak och ägarlösa båtar

Skriftlig fråga 2015/16:1303 av Lars Tysklind (L)

Fråga 2015/16:1303 Flyttning av skeppsvrak och ägarlösa båtar av Lars Tysklind (L) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Regeringen uppdrog den 1 november 2007 åt Statskontoret att utreda och lämna förslag på vem som bör ha rätt eller skyldighet att omhänderta, sanera och flytta skeppsvrak och ägarlösa båtar. Statskontoret

Inlämnad: 2016-05-30 Svarsdatum: 2016-06-08 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1303 av Lars Tysklind (L) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2015/16:161 Nagoyaprotokollet om användning av genetiska resurser

Motion 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av prop. 2015/16:161 Nagoyaprotokollet om användning av genetiska resurser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn bör göras tre år efter tillträdet, för att se


Utskottsberedning: 2015/16:MJU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3400 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 74 kB)

Ökad konkurrenskraft genom livsmedelsstrategin

Interpellation 2015/16:524 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2015/16:524 Ökad konkurrenskraft genom livsmedelsstrategin av Staffan Danielsson (C) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Jordbruk och livsmedelsproduktion är en ursprunglig basnäring som i världen och Sverige också kommer att vara en framtidsnäring och vars produktion behöver stadigt öka i takt med

Inlämnad: 2016-03-30 Svarsdatum: 2016-04-15 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:524 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 116 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ökad konkurrenskraft genom livsmedelsstrategin

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.