Lena Hallengren(S)

Lena Hallengren (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 120
Titel Lärare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864783
E-post lena.hallengren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-03-02 – 2018-09-24
    • Ledig 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2008-03-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2009-04-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-04-01 – 2009-04-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-04-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2007-04-16
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskaffande av förbränningsskatten på avfall

Skriftlig fråga 2006/07:1645 av Hallengren, Lena (s)

den 14 september Fråga 2006/07:1645 Avskaffande av förbränningsskatten på avfall av Lena Hallengren (s) till finansminister Anders Borg (m) Att återvinna material i stället för att förbränna det är ett effektivt sätt att minska Sveriges klimatpåverkan. År 2006 införde riksdagen, med stöd

Inlämnad: 2007-09-14 Besvarare: Anders Borg (M)

Stöd till kommunernas arbete att minska alkoholkonsumtionen

Skriftlig fråga 2006/07:1627 av Hallengren, Lena (s)

den 7 september Fråga 2006/07:1627 Stöd till kommunernas arbete att minska alkoholkonsumtionen av Lena Hallengren (s) till statsrådet Maria Larsson (kd) Regeringen har beslutat att Alkoholkommittén ska läggas ned. Det innebär också slutet på en betydelsefull dialog med Alkoholkommittén

Inlämnad: 2007-09-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Högskolorna och universitetskanslerns uttalande

Skriftlig fråga 2006/07:1615 av Hallengren, Lena (s)

den 5 september Fråga 2006/07:1615 Högskolorna och universitetskanslerns uttalande av Lena Hallengren (s) till utbildningsminister Lars Leijonborg (fp) Den nye universitetskanslern Anders Flodström väckte uppseende genom att hävda att antalet universitet bör minska. Den ansvarige ministern

Inlämnad: 2007-09-05 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.