Lena Hallengren (S)

Lena Hallengren (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 120
Titel Lärare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.hallengren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2009-03-02 – 2018-03-07
    • Ledig 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2008-03-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2009-04-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-04-01 – 2009-04-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-08
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-04-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-03-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2007-04-16
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2018-03-08 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 06-09, ordförande trafikutskottet 09-10, vice ordförande socialutskottet 10-14 och ordförande utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-. Suppleant Europarådets svenska delegation 06-07. Statsråd (förskole- och ungdomsminister, minister för vuxnas lärande), Utbildnings- och kulturdepartementet 021021-061006.
  • Föräldrar

    Snickaren Anders Hallengren och läraren Ulla Hallengren, f. Carlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Kalmar 89-92. Ekonomiskt basår, Kalmar högskola 92-93. Lärarutbildning, årskurs 1-7 i sv/so och musik, Kalmar högskola 93-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99. Förbundssekreterare, SSU 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Regeringens ersättare i EU:s framtidskonvent 02-03. Regeringens representant i svenska bibelfondens styrelse. Ledamot, Kalmar läns länsstyrelsens insynsråd. Ledamot, Folkbildningsrådet 10-. Ledamot, Mimers forskningsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 97-99, vice ordförande 98-99. Ledamot, kommunstyrelsen 97-98 och arbetsutskottet 97-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU 95-02. Ledamot, Socialdemokraternas valanalysgrupp 02-03, Socialdemokraterna i Kalmar län 03- och Socialdemokraternas partistyrelse 06-. Ordförande, Socialdemokraterna i Kalmar 06-14. Styrelseledamot, Landsrådet för Sveriges ungdomsorganisationer 98-99 och ABF 00-02.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Cancervården

Interpellation 2010/11:416 av Hallengren, Lena (S)

den 20 maj Interpellation 2010/11:416 Cancervården av Lena Hallengren (S) till socialminister Göran Hägglund (KD) Socialstyrelsen presenterade för en tid sedan en rapport som visar att de skillnader som finns i insjuknande och överlevnad är avsevärda mellan olika socioekonomiska grupper

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Cancervården

Rätten till sjukpenning och föräldrapenning vid resa utomlands

Skriftlig fråga 2010/11:526 av Hallengren, Lena (S)

den 16 maj Fråga 2010/11:526 Rätten till sjukpenning och föräldrapenning vid resa utomlands av Lena Hallengren (S) till statsrådet Ulf Kristersson (M) Nyligen redovisades att rätten till sjukpenning och föräldrapenning är oklar för den som blir sjuk i ett land utanför EU, EES-länderna och

Inlämnad: 2011-05-16 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi9 av Håkan Juholt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi9 av Håkan Juholt m.fl. (S) med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition S2001 Motivering Full sysselsättning är målet för Socialdemokraternas ekonomiska politik. Sverige ska ha sunda offentliga finanser. Det är en förutsättning för uthållig hållbar tillväxt


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2010/11:Fi9 av Håkan Juholt m.fl. (S) (doc, 1593 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.