Lena Hallengren (S)

Lena Hallengren (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 120
Titel Lärare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.hallengren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2009-03-02 – 2018-03-07
    • Ledig 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2008-03-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2009-04-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-04-01 – 2009-04-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-08
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-04-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-03-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2007-04-16
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2018-03-08 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skolverkets befogenheter gällande ANDT-material

Skriftlig fråga 2014/15:441 av Lena Hallengren (S)

Fråga 2014/15:441 Skolverkets befogenheter gällande ANDT-material av Lena Hallengren (S) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Sverige har en samlad strategi för alkohol-, narkotika-, dopning- och tobak (ANDT) som bygger på ett långsiktigt och förebyggande arbete. I detta arbete bör skolan ha en central

Inlämnad: 2015-04-17 Besvarare: Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:441 av Lena Hallengren (S) (pdf, 91 kB)

Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att slå vakt om det svenska enprocentsmålet och om att biståndsanslaget ska fokusera på fattigdomsbekämpning. Motivering Sverige


Utskottsberedning: 2014/15:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Möjliggörande för fler att ta körkort

Motion 2014/15:2794 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2794 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) Möjliggörande för fler att ta körkort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga initiativ som ger fler ungdomar möjlighet att ta körkort. Motivering Antalet


Utskottsberedning: 2014/15:TU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2794 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2794 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.