Lena Hallengren (S)

Lena Hallengren (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 33
Titel Lärare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.hallengren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-03-08 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2009-03-02 – 2018-03-07
    • Ledig 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2008-03-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2009-04-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-04-01 – 2009-04-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-08
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-04-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-03-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2007-04-16
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2018-03-08 – 2018-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 06-09, ordförande trafikutskottet 09-10, vice ordförande socialutskottet 10-14 och ordförande utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-. Suppleant Europarådets svenska delegation 06-07. Statsråd (förskole- och ungdomsminister, minister för vuxnas lärande), Utbildnings- och kulturdepartementet 021021-061006.
  • Föräldrar

    Snickaren Anders Hallengren och läraren Ulla Hallengren, f. Carlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Kalmar 89-92. Ekonomiskt basår, Kalmar högskola 92-93. Lärarutbildning, årskurs 1-7 i sv/so och musik, Kalmar högskola 93-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99. Förbundssekreterare, SSU 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Regeringens ersättare i EU:s framtidskonvent 02-03. Regeringens representant i svenska bibelfondens styrelse. Ledamot, Kalmar läns länsstyrelsens insynsråd. Ledamot, Folkbildningsrådet 10-. Ledamot, Mimers forskningsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 97-99, vice ordförande 98-99. Ledamot, kommunstyrelsen 97-98 och arbetsutskottet 97-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU 95-02. Ledamot, Socialdemokraternas valanalysgrupp 02-03, Socialdemokraterna i Kalmar län 03- och Socialdemokraternas partistyrelse 06-. Ordförande, Socialdemokraterna i Kalmar 06-14. Styrelseledamot, Landsrådet för Sveriges ungdomsorganisationer 98-99 och ABF 00-02.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rätten till fri abort

Motion 2016/17:986 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:986 av Lena Hallengren m.fl. S Rätten till fri abort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rätten till fri abort och behovet av att globalt påverka kvinnors rätt till fri abort och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige lagstiftades


Utskottsberedning: 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:986 av Lena Hallengren m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:986 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Utveckla järnvägen för tillväxt i Kalmar län

Motion 2016/17:979 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:979 av Krister Örnfjäder m.fl. S Utveckla järnvägen för tillväxt i Kalmar län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla järnvägskommunikationerna i Kalmar län för att säkra


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:979 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:979 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Moderniserad minerallag

Motion 2016/17:912 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:912 av Laila Naraghi m.fl. S Moderniserad minerallag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en översyn av mineralavgiften och om att undersöka möjligheten för skärpta krav vad gäller miljöhänsyn och lokal insyn och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:NU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:912 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:912 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.