Lennart Axelsson(S)

Lennart Axelsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 197
Titel Vårdare.
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866002
E-post lennart.axelsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Systembolaget AB

    • Revisor

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-20 – 2018-09-24
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Ledamot 2004-10-28 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2014-11-01
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2016-03-16 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Komplett dubbelspår Hallsberg-Degerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) Komplett dubbelspår Hallsberg–Degerön och utbyggd kapacitet på Hallsbergs rangerbangård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för ett komplett


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2179 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Oslo-Stockholm 2.55

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) Oslo–Stockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla tågtrafiken Stockholm–Västerås-Örebro–Karlstad–Oslo och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2158 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) Uppföljning av handlingsplan mot kränkningar i det offentliga rummet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare åtgärder för att bekämpa hot och kränkningar på nätet – särskilt


Utskottsberedning: 2017/18:KU38

Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2622 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.