Lennart Axelsson (S)

Lennart Axelsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Vårdare.
Född år 1952

Aktuella uppdrag

    • Systembolaget AB

    • Revisor

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-20 – 2018-09-24
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2004-10-28 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2014-11-01
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2016-03-16 –

  • Föräldrar

    Trafikbiträdet Börje Axelsson och vårdbiträdet Elna Axelsson, f.Ohlzon.
  • Utbildning

    Fackskola, social linje, samhällsvetenskaplig gren, slutår 70. Vårdarutbildning, omsorger om psykiskt utvecklingsstörda, Vårdhögskolan.
  • Anställningar

    Vårdare, vårdhem och gruppbostäder för utvecklingsstörda 70-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Örebro 03-04, Kronofogdemyndigheten i Karlstad 03-05 och Socialstyrelsen. Ordförande, viltvårdsnämnden och rovdjursgruppen i Örebro län. Ledamot, Ändamålsfastighetskommittén 02-03, viltförvaltningsdelegationen i Örebro län 10- och Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 10-. Alkoholsortimentsnämnden 14-. Revisor, Systembolaget 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nora 89-02, ersättare 03-06. Ledamot, kommunstyrelsen 94-00. Ledamot, arbetsutskottet 86-95, ordförande 95-98, socialnämnden 86-00, ordförande 95-00, arbetsförmedlingsnämnden 96-98, kommunala handikapprådet, ordförande 99-00 och kommunala pensionärsrådet, ordförande 99-00. Styrelseledamot, Norabostäder AB 95 och Stiftelsen Hantverks- och Småindustrifastigheter i Nora 95-98. Styrelseledamot, Nora Bergslags Energi AB, ordförande 00. Styrelseledamot, Nora Energi AB, vice ordförande 00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Nora arbetarekommun. Ordförande, Pershyttans vägsamfällighetsförening. Vice ordförande, Gyttorps folkdansgille.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00-. Ledamot skatteutskottet 02-06 och socialutskottet 06-. Suppleant skatteutskottet 00-02 och 07-14, socialutskottet 03-06, finansutskottet 06-10 och EU-nämnden 10-12 och 14-. Kvittningsman Socialdemokraterna 06-10. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 04-06 och 14-16. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Områdespoliser för ökad trygghet

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. S Områdespoliser för ökad trygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om områdespoliser och tillkännager detta för regeringen. Motivering Polisens stora omorganisation trädde i kraft den 1 januari 2015. Ett av


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2625 av Matilda Ernkrans m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Boendeformen kooperativ hyresrätt

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. S Boendeformen kooperativ hyresrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla upplåtelseformen kooperativ hyresrätt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svensk bostadsmarknad står inför


Utskottsberedning: 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:2663 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 98 kB)

Det arbetsintegrerande sociala företagandet

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. S Det arbetsintegrerande sociala företagandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det arbetsintegrerande sociala företagandet bör vara en viktig resurs för arbetsmarknadspolitiska insatser och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:AU4 2017/18:FiU34 2017/18:NU12
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2628 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.