Lise Nordin(MP)

Lise Nordin (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 264
Titel Miljövetare.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lise.nordin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2012-10-08 – 2012-11-02
    • Ledamot 2012-10-08 – 2012-10-08
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-11-16 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökat skadeståndsansvar kärnkraft

Motion 2017/18:2416 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2416 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP) Ökat skadeståndsansvar kärnkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att höja skadeståndsansvaret vid en radiologisk skada så att det motsvarar den fulla ekonomiska kostnaden och


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:2416 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2416 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP) (pdf, 72 kB)

Fem förslag för mer cykling

Motion 2017/18:2115 av Stina Bergström och Lise Nordin (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2115 av Stina Bergström och Lise Nordin (båda MP) Fem förslag för mer cykling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett lagförslag om att alla järnvägsföretag ska ge resenärerna möjlighet


Utskottsberedning: SkU 2017/18:TU5

Motion 2017/18:2115 av Stina Bergström och Lise Nordin (båda MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2115 av Stina Bergström och Lise Nordin (båda MP) (pdf, 77 kB)

Riksdagsledamöters utrikesresor

Motion 2017/18:1658 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:1658 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP) Riksdagsledamöters utrikesresor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga föreskrifterna för utrikesresor så att resans innehåll prioriteras framför resmålet och tillkännager


Utskottsberedning: KU

Motion 2017/18:1658 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:1658 av Lise Nordin och Stina Bergström (båda MP) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.