Lorentz Tovatt (MP)

Lorentz Tovatt (MP)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorentz.tovatt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Isabella Lövin
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:NU3 18 december 2018 Utgiftsområde 21 Energi
Debatt om förslag 2018/19:NU1 18 december 2018 Utgiftsområde 24 Näringsliv
Debatt om förslag 2018/19:MJU1 18 december 2018 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Regelförändringar för ökat cyklande

Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. MP Regelförändringar för ökat cyklande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att omställningen från cykelpassager till cykelöverfarter behöver öka samt att regeringen bör underlätta för kommunernas arbete med att


Utskottsberedning: 2018/19:TU6

Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (pdf, 85 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett sista datum för försäljning av fossila drivmedel 2030 och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU NU TU UU 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU14 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 1 avslag, 30 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 125 kB)

Trafiksäkerhet för aktiva transportslag

Motion 2018/19:2730 av Lorentz Tovatt (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2730 av Lorentz Tovatt MP Trafiksäkerhet för aktiva transportslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med ett förslag om att i relevanta situationer garantera att cykelväg byggs vid anläggande av två-plus-ett-vägar


Utskottsberedning: 2018/19:TU6 2018/19:TU7

Motion 2018/19:2730 av Lorentz Tovatt (MP) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2730 av Lorentz Tovatt (MP) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.