Magdalena Andersson(M)

Magdalena Andersson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Distriktschef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2012-10-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-10-16
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-11-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-06 – 2007-05-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-24 – 2012-10-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2008-03-28 – 2012-10-31
    • Suppleant 2006-12-15 – 2008-03-28
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2012-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB)

Rätten till metaller i sin egen kropp

Motion 2011/12:K298 av Jan-Evert Rådhström och Magdalena Andersson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:K298 av Jan-Evert Rådhström och Magdalena Andersson (M) Rätten till metaller i sin egen kropp M0839 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att människor ska ha rätt att bestämma över metallen i sin kropp. Motivering I


Utskottsberedning: 2011/12:KU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:K298 av Jan-Evert Rådhström och Magdalena Andersson (M) (doc, 48 kB)

Jämlik cancervård

Motion 2011/12:So388 av Magdalena Andersson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So388 av Magdalena Andersson (M) Jämlik cancervård M0765 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om jämlik cancervård. Motivering När en kvinna drabbas av bröstcancer och tvingas operera bort hela eller delar av sitt


Utskottsberedning: 2011/12:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So388 av Magdalena Andersson (M) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.