Marco Venegas(MP)

Marco Venegas (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 322
Titel Socionom
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864125
E-post marco.venegas[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 1 juni 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:AU10 26 april 2017 Arbetsmiljö och arbetstid
Debatt om förslag 2016/17:AU9 26 april 2017 Nya utstationeringsregler
Debatt om förslag 2016/17:AU16 16 mars 2017 Arbetsmarknadsutredningen

Inrätta ett svenskt konsulat i staden Erbil i irakiska Kurdistan

Motion 2016/17:2533 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2533 av Jabar Amin m.fl. (MP) Inrätta ett svenskt konsulat i staden Erbil i irakiska Kurdistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta ett svenskt konsulat i staden Erbil i irakiska Kurdistan och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2016/17:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2533 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2533 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Nätbaserad distansundervisning mellan svenska och utländska universitet och högskolor

Motion 2016/17:1797 av Stefan Nilsson och Marco Venegas (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1797 av Stefan Nilsson och Marco Venegas (båda MP) Nätbaserad distansundervisning mellan svenska och utländska universitet och högskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av utvecklingsmöjligheterna för att utländska


Utskottsberedning: UbU

Motion 2016/17:1797 av Stefan Nilsson och Marco Venegas (båda MP) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:1797 av Stefan Nilsson och Marco Venegas (båda MP) (pdf, 70 kB)

Humanitarian Pledge

Motion 2016/17:1798 av Marco Venegas m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:1798 av Marco Venegas m.fl. (MP) Humanitarian Pledge Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör skriva under Humanitarian Pledge om förbud mot kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sveriges


Utskottsberedning: UU

Motion 2016/17:1798 av Marco Venegas m.fl. (MP) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:1798 av Marco Venegas m.fl. (MP) (pdf, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.