Margareta Cederfelt(M)

Margareta Cederfelt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 110
Titel Leg. sjuksköterska
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864282
E-post margareta.cederfelt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Statsrådsersättare 2008-05-07 – 2010-10-04
    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-05-07
    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2007-09-17
    • Ordinarie 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Ersättare 1999-09-14 – 2000-04-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-11-15 – 2008-03-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-10-16 – 2008-03-06
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-09-23 – 2000-04-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-05-01 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-03-22 – 2002-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2001-03-08 – 2002-03-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Vice ordförande 2014-11-06 –
    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-11-06
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Situationen i Kambodja

Skriftlig fråga 2017/18:89 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:89 Situationen i Kambodja av Margareta Cederfelt (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Situationen i Kambodja förvärras för varje dag. Premiärminister Hun Sen har arresterat oppositionspolitiker, stängt ned oberoende medier och fängslat människorättsförsvarare. Genom en lång rad av lagändringar

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:89 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 90 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) Utgiftsområde 5 Internationell samverkan r Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:UU1

Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3847 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU2

Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3846 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.