Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. De direktsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen är testsändningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Riskkapitalbolag inom äldreomsorgen

Svar på skriftlig fråga 2013/14:774 besvarad av Maria Larsson (KD), statsråd

Dnr S2014/6299/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:774 av Johan Löfstrand (S) Riskkapitalbolag inom äldreomsorgen Johan Löfstrand har frågat mig om jag avser att vidta några generella åtgärder med anledning av beskrivna förhållanden gällande ett namngivet

Svarsdatum: 2014-09-10 Frågeställare: Johan Löfstrand (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:774 besvarad av Maria Larsson (KD), statsråd (docx, 39 kB)

Ja-register för vårdval

Svar på skriftlig fråga 2013/14:760 besvarad av Göran Hägglund (KD), socialminister

Dnr S2014/6057/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:760 av Anders Karlsson (S) Ja-register för vårdval Anders Karlsson har frågat socialminister Göran Hägglund om statsrådet avser att ändra valfrihetssystemen i kommunerna så att de som vill delta i dem gör

Svarsdatum: 2014-08-28 Frågeställare: Anders Karlsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:760 besvarad av Göran Hägglund (KD), socialminister (docx, 40 kB)

Försämring av arbetsvillkor för personliga assistenter

Svar på skriftlig fråga 2013/14:715 besvarad av Hans Hoff (S)

Dnr S2014/5183/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:715 av Hans Hoff (S) Försämring av arbetsvillkor för personliga assistenter Hans Hoff har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att bättre kontroll av assistansersättningen inte leder till sämre

Svarsdatum: 2014-07-09 Frågeställare: Hans Hoff (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:715 besvarad av Hans Hoff (S) (docx, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.