Maria Strömkvist (S)

Maria Strömkvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 237
Titel Studieombudsman
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864730
E-post maria.stromkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-. Suppleant civilutskottet 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Piteå, slutår 82.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Piteå kommun 83-89. Ombudsman, SSU Dalarna 89-92. Undersköterska, Ludvika kommun 95-97. Ombudsman, SAP Ludvika 97-99. Utbildare, Lernia 01. Studieombudsman, ABF 01-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, Kommunfullmäktige, Ludvika.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, ABF Dalarna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Gps-övervakning

Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Gps-övervakning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa obligatorisk gps-övervakning av all utländsk trafik som kör i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2678 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Fysisk aktivitet i skolan

Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Fysisk aktivitet i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fysisk aktivitet i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att ha daglig rörelse i skolan är viktigt för alla elever. Det får


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2236 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Älvdalska

Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. S Älvdalska Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av att stärka Sveriges lokala språk och dialekter genom undervisning i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Dialekter i


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2128 av Roza Güclü Hedin m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.