Maria Weimer (L)

Maria Weimer (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 146
Titel Diplomat.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864543
E-post maria.weimer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-01-26
    • Ledamot 2014-12-19 – 2016-01-12
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-01-13 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14 och näringsutskottet 14-16. Suppleant utrikesutskottet 14-, försvarsutskottet 14-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, kulturutskottet 14-, EU-nämnden 15-, näringsutskottet 16- och utbildningsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Läkaren Walter Weimer och lektorn Kerstin Weimer.
  • Utbildning

    Classical literature, Uppsala universitet 98. French literature, Université de Rennes II, France 99. BA Political Science, Uppsala universitet 04. Pol.mag., Uppsala universitet 05.
  • Anställningar

    Utrikesdepartementet 05-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Demokratistöd till partianknutna organisationer

Skriftlig fråga 2017/18:1311 av Maria Weimer (L)

Fråga 2017/18:1311 Demokratistöd till partianknutna organisationer av Maria Weimer L till Statsrådet Isabella Lövin MP Regeringen, med statsrådet Lövin som föredragande, beslutade den 8 mars 2018 om ändringar i regeringens strategi för särskilt demokratistöd genom svenska partianknutna organisationer 20162020. De svenska

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1311 av Maria Weimer (L) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:249 God och jämlik hälsa en utvecklad folkhälsopolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hälsa för äldre bör finnas med i målstrukturen för folkhälsoarbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU26

Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4182 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:231 Ny kamerabevakningslag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kamerabevakning vid skyddsobjekt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Liberalernas hållning är restriktiv


Utskottsberedning: 2017/18:JuU36

Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4177 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.