Martin Ådahl (C)

Martin Ådahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 278
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866601
E-post martin.adahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:AU2 20 december 2018 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
Debatt om förslag 2018/19:AU1 19 december 2018 Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Migration och integration
Allmänpolitisk debatt 16 oktober 2018 Arbetsmarknad och ekonomi

Liberal feminism

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. C Liberal feminism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att genomföra en genomgripande utredning som behandlar och belyser statens, näringslivets, samhällets och individens totala kostnader


Utskottsberedning: AU KrU SfU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU17 2018/19:NU7 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Utbildning

Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. C Utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna och utveckla det fria skolvalet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett aktivt


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 117 kB)

Vapenexport till Saudiarabien

Motion 2018/19:2852 av Martin Ådahl (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2852 av Martin Ådahl C Vapenexport till Saudiarabien Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmana regeringen att utnyttja sina befogenheter att stoppa alla vapenleveranser till Saudiarabien, inklusive följdleveranser, för att tydliggöra


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:2852 av Martin Ådahl (C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2852 av Martin Ådahl (C) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.