Mathias Sundin(L)

Mathias Sundin (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mathias.sundin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ersättare 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En svensk till Mars och andra förslag till en svensk rymdstrategi

Motion 2017/18:29 av Mathias Sundin (L)

Motion till riksdagen 2017/18:29 av Mathias Sundin (L) En svensk till Mars och andra förslag till en svensk rymdstrategi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att dessa mål ska tillföras en svensk rymdstrategi och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige

2017-09-14

Motion 2017/18:29 av Mathias Sundin (L) (docx, 75 kB) Motion 2017/18:29 av Mathias Sundin (L) (pdf, 84 kB)

Demokratiernas förbund

Motion 2017/18:28 av Mathias Sundin (L)

Motion till riksdagen 2017/18:28 av Mathias Sundin (L) Demokratiernas förbund Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör verka för att ett demokratiernas förbund inrättas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Världssamfundet som vi

2017-09-14

Motion 2017/18:28 av Mathias Sundin (L) (docx, 72 kB) Motion 2017/18:28 av Mathias Sundin (L) (pdf, 62 kB)

med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017

Motion 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av skr. 2016/17:98 Redovisning av skatteutgifter 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i kommande skrivelser med redovisning av skatteutgifter bör analysera


Utskottsberedning: 2016/17:SkU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3733 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.