Mathias Tegnér (S)

Mathias Tegnér (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 210
Titel Civilekonom.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864827
E-post mathias.tegner[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-05-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-14 – 2015-10-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-05-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-06-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ledamot 2016-04-18 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141014-). Ledamot EU-nämnden 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-15, socialförsäkringsutskottet 14- och skatteutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Christer Tegnér och ekonomiassistenten Karin Tegnér, f. Marianne Byrhammar.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tyresö, slutår 98. Fil.kand. historia, Stockholms universitet 00-02. Civilekonomexamen 05-08.
  • Anställningar

    Reseledare, Fritidsresor, 03-05. Accounting Controller, Hennes & Mauritz AB 09-10, Accounting Manager 10-13 och Head of Corporate Accounting.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Tyresö 98-. Ersättare, kommunstyrelsen, Tyresö 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen och socialnämnden, Tyresö. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden, Tyresö 97-98 och ledamot 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Tyresö.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, socialdemokratiska ekonomklubben, Handelshögskolan Stockholm 06-07. Styrelseledamot, Tyresö Bostäder 07-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Tyresö 13-14 och ordförande 14-. Styrelseledamot, Stockholms Ishockeyförbund 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. S Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Kurders rätt till självbestämmande

Motion 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. S Kurders rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Kurder och Kurdistan Kurder


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2015/16:2809 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 98 kB)

Sveriges förhållande till Eritrea

Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. S Sveriges förhållande till Eritrea Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta upp brister på respekt för de mänskliga rättigheterna med företrädare för Eritrea och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:JuU20 2015/16:UU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2528 av Arhe Hamednaca m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.