Mikael Cederbratt(M)

Mikael Cederbratt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 194
Titel Poliskommissarie.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864502
E-post mikael.cederbratt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 –
    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad otrygghet bland kvinnor

Skriftlig fråga 2016/17:769 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2016/17:769 Ökad otrygghet bland kvinnor av Mikael Cederbratt (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Brottsförebyggande rådets (Brå) senaste nationella trygghetsundersökning, som nyligen presenterades, visade att otryggheten ökade påtagligt bland kvinnor förra året. 31 procent av kvinnorna uppgav att de kände

Inlämnad: 2017-01-31 Svarsdatum: 2017-02-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:769 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 67 kB)

Åtgärder mot rikspolischefen

Skriftlig fråga 2016/17:675 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2016/17:675 Åtgärder mot rikspolischefen av Mikael Cederbratt (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Svensk polis uppvisar allt sämre resultat. När det gäller att slutföra brottsutredningar pekar siffrorna entydigt nedåt. Antalet ärenden som redovisades för åklagare sjönk från 162 000 år 2015 till 145 000

Inlämnad: 2017-01-18 Svarsdatum: 2017-01-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:675 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 79 kB)

Tomma platser på polisutbildningen

Skriftlig fråga 2016/17:446 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2016/17:446 Tomma platser på polisutbildningen av Mikael Cederbratt (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) För tredje året i rad fylls inte platserna på polisutbildningen. När vårterminen startar kommer 140 av 800 platser (nästan var femte plats) att stå tomma när utbildningarna påbörjas. Inte heller nästa

Inlämnad: 2016-12-05 Svarsdatum: 2016-12-14 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:446 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.