Mikael Dahlqvist(S)

Mikael Dahlqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 162
Titel Leg. Distriktsskötare
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864932
E-post mikael.dahlqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Service och närvaro i hela landet

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:857 Service och närvaro i hela landet av Mikael Dahlqvist (S) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) De senaste åren har regeringen varit tydlig i frågan om statlig service i hela landet, en välbehövlig och efterlängtad ny riktning i svensk politik. Att tillgängliggöra service i glesbygd handlar inte

Inlämnad: 2017-02-15 Svarsdatum: 2017-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 77 kB)

Statlig grundservice garanti för alla kommuner

Motion 2016/17:2187 av Mikael Dahlqvist (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2187 av Mikael Dahlqvist (S) Statlig grundservice garanti för alla kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för statlig verksamhet i Sveriges alla kommuner och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under


Utskottsberedning: 2016/17:NU16

Motion 2016/17:2187 av Mikael Dahlqvist (S) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:2187 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 49 kB)

Stad och land

Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) Stad och land Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en stad–land-integreringsstrategi för tillväxt i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: KU 2016/17:NU16

Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:2186 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.