Mikael Eskilandersson (SD)

Mikael Eskilandersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 296
Titel Skogsmaskinsförare.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.eskilandersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2017-01-11 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 17-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Evald Eskilandersson och lantbrukaren Laila Eskilandersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Naturbruksgymnasium, Osby slutår 96. Skoglig maskinförarutbildning, Värnamo 97. PC-tekniker/Webbdesign, Klippan 98.
  • Anställningar

    Skogsmaskinsförare, Åsbo skogsentreprenad 96-00. Skogsmaskinsförare/övrigt skogsarbete, Göran Långström 00-13. Valsamordnare, Sverigedemokraterna Syd, 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sverigedemokraternas representant i politisk referensgrupp för Vårdnadsutredningen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örkelljunga 10-. Ordinarie ledamot, kommunstyrelsen, Örkelljunga 10-14. Ersättare, utbildningsnämnden, Örkelljunga 10-14. Ersättare, regionala tillväxtnämnden, Skåne 08-14. Ersättare, regionfullmäktig Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SD Örkelljunga 08-. Valberedningen, SD distrikt Syd 15-. Ordförande, SD distrikt Syd 11-15. Gruppledare, kommunfullmäktige för SD Örkelljunga 10-14. Sekreterare, SD distrikt Syd, 10-11. Ledamot, SD distrikt Syd 08-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:515 av Mikael Eskilandersson (SD) 30 maj 2017 Automatisk gemensam vårdnad vid barnets födelse
Interpellationsdebatt 2016/17:512 av Mikael Eskilandersson (SD) 30 maj 2017 Mahr och andra äktenskapsförordsliknande avtal
Interpellationsdebatt 2016/17:511 av Mikael Eskilandersson (SD) 30 maj 2017 Borgerlig vigsel med något extra
Debatt om förslag 2016/17:CU13 17 maj 2017 Avlägsnande - en ny form av särskild handräckning

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2018/19:2366 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2366 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik


Utskottsberedning: 2018/19:CU1

Motion 2018/19:2366 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2366 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 112 kB)

Barnvänlig familjepolitik

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. SD Barnvänlig familjepolitik Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning 2 Ekonomisk trygghet för barn och familjer 2.1 Besök hos mödravården 2.2 Graviditetspenning 2.3 Bidrag till förstföderskor 2.4 Stoppa kvotering i föräldraförsäkringen


Utskottsberedning: AU CU JuU UbU 2018/19:SfU3 2018/19:SoU12 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 159 kB)

Sverigedemokraternas bostadspolitik

Motion 2018/19:1120 av Roger Hedlund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1120 av Roger Hedlund m.fl. SD Sverigedemokraternas bostadspolitik Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 INLEDNING 2 SÅ NÅR VI MÅLEN 3 ÖKAD TRYGGHET I FÖRORTERNA 4 NATIONELL HANDLINGSPLAN FÖR OTRYGGA OMRÅDEN 5 AVSKAFFA EBO-LAGEN 6 MOTVERKA TRÅNGBODDHET 7 SKÄRPTA REGLER


Utskottsberedning: CU SfU SkU 2018/19:CU1 2018/19:KrU1

Motion 2018/19:1120 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:1120 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (pdf, 142 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.